Google Yeni Sosyal Medya Uygulamasını Duyurdu

Posted on 27 May 2016

Google bir türlü vazgeçmediği sosyal uygulama kategorisinde bu defa şansını Spaces ile deniyor. Dün buradaki haberimizde sizlere duyurduğumuz uygulamanın detaylarına birlikte göz atmaya ne dersiniz? İsterseniz hiç vakit kaybetmeden öncelikle Spaces’ın kullanım amacına bakalım ve nasıl kullanıldığıyla devam edelim…

Google Spaces Nedir?
Google Spaces tanımlanırken “küçük gruplar için paylaşım” uygulaması denildiğini görüyoruz. Uygulamada temel mantık bir alan oluşturmak ve başkalarını bu alana davet ederek paylaşım sağlamak. Tabii ki bu noktada oluşturduğunuz alana davet edeceğiniz kişi sayısını siz belirlediğiniz için, grupların küçük mü yoksa büyük mü olacağı biraz sizin elinizde. İsterseniz alanınıza tüm Facebook ya da Twitter takipçilerinizi davet edebilir ve oldukça büyük bir grup oluşturabilirsiniz.

Google Spaces’te Neler Paylaşılır?
“Alanların konusu ne oluyor, neler paylaşılıyor?” derseniz sorunuzu kısaca “siz ne isterseniz onlar” diye cevaplayabiliriz. Örneğin, “En Güzel Aşk Şarkıları” başlığı ile bir alan oluşturarak YouTube’dan bulduğunuz birkaç şarkıyı alana ekleyebilir ve davet ettiğiniz kişilerden yeni paylaşımlar yapmalarını isteyebilirsiniz. Ya da oluşturduğunuz alanda güncel bir konuyu tartışmanız mümkün. Uygulamanın en güzel yanı, alana eklenebilecek tüm içeriklerin uygulamadan çıkmadan bulunabilmesi. Uygulama içinden Google linki, YouTube videosu ya da kendi çektiğiniz fotoğraf ve videoları alana eklemeniz mümkün.

Chrome için eklentisi de bulunan Spaces, Android ve iOS platformları üzerinden indirilebilir durumdadır.

Ana mantığı; oluşturulan bir alan (space) ve buraya katılan kullanıcıların oluşturduğu paylaşımlardan ibarettir. Kendisini tatlı ve farklı kılan ise içerisinde paylaştığınız linklerin ve videoların direkt uygulama içerisinden çalışabiliyor olması ve bunlara hızlıca yorumlar yapılabiliyor olmasıdır.

Uygulamanın kendi dışına çıkmadan paylaşımlara izin vermesinin dışında yakın zamanda ekstra özellikler de eklenirse sosyal ağlar kısmında Google’ın bu sefer yüzü gülebilir.

Kullanımı mobilde ve masaüstünde oldukça basit olan Spaces ile birlikte arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. İş için de kullanmayı düşünebileceğiniz Spaces uygulamasını çevrenize önermeyi unutmayın.