HDTV Her Yerde

Posted on 5 October 2010

Hepimizin evlerine yavaş yavaş giren LCD, Plazma ve LED TV’ler ile HDTV standartlarına girmeye başladık. Ama terimleri yeteri kadar biliyormuyuz? Neden marketlerdeki televizyonlar inanılmaz güzel gösteriyorken evde sizin televizyonunuz o kadar para vermenize rağmen bulanık? Nasıl cam gibi görüntü elde edebilirsiniz? Bu yazımızda bunları inceliyor olacağız.

Tüm yeni sistemler HDTV standardına dönüyor. Bu terim High Definition Television (Yüksek Çözünürlük Televizyon) kelimelerin baş harflerinden oluşuyor. Zamanında Plazma, LCD olarak HD olmayan ekranları deneme amaçlı bize sattılar. Onlar bilgisayar teriminde 1024 x 768 çözünürlüklü, gerçekte HD olmayan televizyonlardı. Bunlardan aldı iseniz ve bu yazıyı okuyan şanslılardan biri iseniz, hemen elinizden bu aleti satın. İkinci el, ne verirlerse satın gönderin! Daha sonra HD Ready diye ucuz yollu LCD ve Plazma’lar sattılar. Bunlar da aslında giriş seviyesi, deneme amaçlı geçiş ürünleri idi. Çözünürlükleri 1280 x 720 idi. 720p olarak anılıyorlar. Bunları da ikinci el, ne kadar verirlerse satın. Ve bunların yerine gerçekten HD olan  televizyonları alın. Çünkü birkaç yıla kalmadan bunlar elinizde kalacak, daha önce VCD’nize olduğu gibi köşede sus pus bir işe yaramadan bekleyecek. Asıl konumuz, artık her yerlerde satılan, gerçek HD, TrueHD olarak adlandırılan 1920×1080 çözünürlükte olan 1080p televizyonlar ile ilgilidir.

1080p ya da 1080i olarak adlandırılan 1920 dikey 1080 yatay çözünürlüklü televizyon standardı artık evlerimize, bilgisayarlarımıza, uydularımıza girmiş durumda. (sondaki P Progressive, i ise ilterlaced kelimelerinden geliyor) Türk kanalları da birer birer bu sisteme geçiyor. Ama sizin geçmeniz için mutlaka yüksek çözünürlüklü bir yayını televizyonunuza bağlamanız gerekiyor. Eğer gerçekten evinizde bir eğlence mekanı istiyor ve o muhteşem televizyonunuzu gerçekten kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler var.

1)  Digiturk HD, D-Smart HD, Teledünya HD  ya da hepsini birden almalısınız!
Normal şekilde alınan eski tipteki yayınlar işinizi görmez. O zaman niye yeni bir televizyon aldınız ki? İnce olsun diye mi? O zaman gülerim ben size. Paranızı boşa harcamışsınız. Eğer gerçekten televizyonunuz işe yarasın istiyorsanız birazcık para ve kumanda bolluğuna razı olacaksınız. Devamlı kampanyaları var bu şirketlerin. Aslında ikisi birbirini tamamlıyor. Kendi özel HD kanalları dışında KanalD HD, Star HD D-Smart HD’den yayın yapıyor. LigTV HD 377’nci kanaldan HDMI bağlantı ile FullHD maç seyretmedi iseniz, televizyonda maç seyrettim demeyin. Nerede ise stadda hissi veren görüntü ve ses sistemi ile artık maça gitmenize gerek kalmayacak. Bir de Dreambox gibi illegal (kanunsuz) yollardan seyretme yolları var. Ama bunlar sizi kanser etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bir çalışır, bir çalışmaz, kanal değiştirirsiniz 20 saniye beklersiniz. Tam çalıştı dersiniz yarısında birşeyler olur. Ne seyrettiğinizi anlarsınız, ne yaptığınızı… Hiç seyretmeyin daha iyi olur. Boşuna verilmiş birsürü paradan başka bir şey değil. Ya da o işi o kadar iyi bileceksiniz ki, hiç üşenmeden devamlı uğraşacaksınız. Bunlar normal adamın harcı değil. Bırakın siz bu işleri, zaten olay keyif olayı değil mi? Keyif ortamını sıkıntı ortamına çevirmenin ne gereği var? Zaten bir sürü kampanyaları var. Takip edip birinden HD dünyasına girin.

2)  İnternetten indirdikleriniz için bir PC’yi televizyonunuza bağlamalısınız!
Kim ne derse desin, aldığınız elektronik aletler elinizde kalıyor. İlk başta vcd ve avi oynatanlar vardı. Sonra onlar işe yaramaz oldu. Yerine DVD, divx oynatanlar çıktı, divx oynattı xvid oynatmadı. Şimdi HD için değişik standartlar var. Yok MKV oynatıyor diyorsunuz, HD formatında MP4’leri oynatmıyor. Onlar da boşa verilen paradan başka bir şey değil. Şimdi atom işlemcili, ince kasalı, üzerinde inanılmaz ekran kartları olan minicik PC’ler var. İsimleri Mini ITX olarak geçiyor. Yaklaşık 300$ civarına böyle bir sistem alabiliyorsunuz. Bir de wireless klavye alırsanız deymeyin keyfinize. Windows kurar, internette gezer, torrent çeker seyredersiniz. Bir de üstüne usb’den disk, flash bellek bağlar data aktarırsınız. İsterseniz oyun kurar, wireless usb oyun kumandası bağlar, HD oyun konsolu sahibi olursunuz. Winamp ile internetten 10.000 radyo kanalı dinlersiniz, müzik setiniz olur. Notebook’unuzdan da data aktarabilirsiniz.

3) Filmler Filmler
Eninde sonunda uydu ve Türk televizyonları size yetmeyecek. Filim seyretmek isteyeceksiniz. Eski divx’lerin yerini MKV ve HD MP4’ler aldı. İnternet onlarla kaynıyor. Nasıl olsa var ya salonda atom işlemcili bilgisayarınız? Çekin thepiratebay’den ya da turktorrent.biz’den seyredin. Altyazılar divxplanet.com da var. Turktorrent.biz’de Türkçe bluray rip’ler de var. Tabii en iyisi bluray oynatıcı alıp filmleri de satın almak ama hepsini de alamazsınız ya? Ayrıca olay sadece film de değil. Belgeseller, yabancı dizilerin HD versiyonları ve daha neler neler… Buyrun HD internet dünyasına…

Bu arada 3D dünyasına da yavaş yavaş yaklaşıyoruz. 400 Hz ,3 boyutlu görüntü işleyen televizyonlar da market raflarına çıktı. Ama maalesef 3 boyutlu film seyretmek şimdilik o kadar kolay değil. 3D Bluray oynatıcılar, gözlükler, evinde keyif yapmak isteyenler için biraz zahmetli gelebilir. Biz şimdilik 10.000 TL’ye yakın fiyatları olan  3D televizyonları teknoloji meraklılarına bırakıp, sinema salonlarında patlamış mısır keyfi ile 3D film izlemeyi tercih edelim. Zaten ne de olsa bir sinema salonunun ekranını eve taşıyamayız. (HD Projecksiyon cihazı ve bomboş bir duvarınız yoksa) Ama paranız bolsa, 3 boyulu da oynatabilme keyfi için bu parayı vermek isterseniz, ne mutlu size. O balonla ev uçurulan çizgi film dışında Türkçe 3D Bluray bulursanız bana da haber verin size misafirliğe geleyim. Tabii televizyonlarla normalde 2 adetten fazla gözlük vermiyorlar. Ekstraları da para verip almanız lazım, yoksa gelmem!

Gerçek hayatın 3D ve sınırsız çözünürlüklü REAL FULL HD olduğunu unutmayın. Havalar iyi ise biraz dışarıda zaman geçirin. Benden söylemesi.