Google cüzdanımıza da girdi

Yarının alışveriş dünyasında neler olabileceğine dair her gün yeni sinyaller alıyoruz.
Bunların en güçlülerinden biri Google Wallet ve Google Offers ile geliyor…

Tek dokunuşla mobil cihazınızdan (şu anda sadece Nexus S 4G) ödeme yapmanızı sağlayacak Google Wallet uygulaması, Square’ın sunmuş olduğu Cardcase ile benzer özellikler taşıyor. Kısacası Google tam anlamıyla cüzdanınızı mobil bir uygulamaya çeviriyor ve bir çok yeni özellik katıyor.

Citi, MasterCard, First Data ve Sprint ile işbirliği içindeki Google, fiziksel dünyadaki ticareti mobile taşımak için oldukça kararlı bir adım attı diyebiliriz. Bugüne kadar uygulanan tüm yenilikçi pazarlama çözümleri (puan, kupon, hediye, sadakat sistemi vb.) Google Wallet ile artık elimizde olacak. Google özellikle Google Offers’ı Google Wallet’a dahil ederek satın alamadığı Groupon’u mobilden vurmaya çalışacak.

MasterCard’ın temassız ödeme noktalarında kullanılabilecek olan Google Wallet’ın içinde Citi Card’ın yanısıra ön ödemeli bir kart da olacak. Verilen bilgiye göre ABD’de 124.000, dünya genelinde de 311.000 temassız ödeme noktası bulunuyor. İlk olarak New York ve San Francisco’da test aşamasında kullanılacak servis ardından tüm ABD’ye yayılmaya başlayacak.

Güvenliğe önem veren Google, Android’den bağımsız olarak kullanıcı bilgilerini saklayacak özel yonga (çip) sayesinde sadece yetkili programlar bu bilgilere erişiyor olacak.  Bir çok iş ortağı ile çalışan Google, yalnızca küçük işletmelere değil, içeçek otomatlarına kadar mümkün olan her noktada Google Wallet’ın kullanılmasını amaçlıyor. Google reklamlarından Check-in işlemlerine kadar bir çok alanda da çeşitli fırsatlar Google Wallet’a dahil edilecek.

Açık kaynak kodla geliştirilen Google Wallet’ın API’si de zaman içinde iş ortaklarına yeni uygulamalar ve Google Wallet’ı destekleyen programlar geliştirmesine imkan tanıyacak. NFC’li mobil ödeme macerasına hızlı giriş yapan Google bakalım bu işin devamını nasıl getirecek.

Google Wallet’ın nasıl çalıştığını ve uygulamanın detaylarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gZGoXvzW4WU&feature=player_embedded[/youtube]

Cevap bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Altkısım