Modern zamanların Picasa’sı!

Picasa’nın, fotoğraflarınızı web’e aktarmak ve paylaşmakta kullanabileceğiniz çok iyi bir araçtan ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Picasa 3 fotoğraflarınızı yalnızca upload etmekten çok daha fazlasına olanak sağlıyor. İşte Picasa 3 dünyasına derinlemesine bir bakış…Picasa’nın şimdiki halinden daha iyi olamayacağını düşünenler, bu haber sizin için: Evet, artık daha da iyi! Mevcut özelliklerine yönelik geliştirmeler, yepyeni özellikler, yepyeni araçlar ve kullanımı kolay bir arayüzle Picasa, anılarınızı fotoğraflarınız yoluyla organize etmenizi ve paylaşmanızı basit, bir o kadar da zevkli bir deneyim haline getiriyor. Fotoğraflarını web’e aktarmak ve paylaşmakta Picasa’yı kullananlar için şimdi son sürüme, Picasa 3’e geçiş yapmanın tam zamanı. Picasa’nın dünyasına henüz yabancıysanız da endişelenmenize gerek yok;
bu dünyaya giriş yapmak için çok geç kalmış sayılmazsınız. Başlamak için tek yapmanız gereken bir Google hesabı edinmek.

Picasa 3’ün kurulumunu tamamladıktan hemen sonra bilgisayarınız görüntü dosyaları için bir taramadan geçecek. Bu tarama işlemi tamamlandığında farklı albümler içinde bulunan görüntü dosyalarınızı kitaplığınız içinde görebiliyor olacaksınız. Bir albümün bilgisayarınızdaki tek bir klasörden oluşması gibi bir zorunluluk yok;
albümlerinizi birçok farklı klasör içinde bulunan dosyalardan oluşturabilirsiniz. Albümden herhangi bir görüntü dosyasını sildiğinizdeyse klasör içindeki özgün dosya zarar görmeden korunuyor. Görüntü dosyalarınızı düzenlemekte bir araç olarak kullanmanın yanı sıra Picasa’yı fotoğraflarınızda ince ayarlamalar, geliştirmeler yapmak ve onları Picasa Web albümünüze aktarmakta da kullanabilirsiniz. Bu sayede anılarınızı arkadaşlarınızla -her nerede olurlarsa olsunlar- paylaşabileceksiniz. Web albümlerinizin bir başka avantajı da sisteminizin çökmesi ya da buna benzer şanssız durumlarda fotoğraflarınız için bir yedek görevi görüyor olması.

Bir Web albümündeki fotoğraflar, aynı albümün kendisi gibi indirilebiliyor olma özelliğine sahip ve bu da görüntü dosyalarınızın hareket alanını daha da geniş kılıyor. Picasa 3’ü web albümleriyle senkronize etmek Eğer fotoğraflarınızı Web’e aktardıktan sonra Picasa’yla işinizin bittiğini düşünüyorsanız bir daha düşünün: Picasa 3, çevrimiçi albümlerinizi sürekli izliyor ve sabit diskinizdeki albümlerinizle senkronize ediyor. Albümün bilgisayarınızdaki kopyasında yapılmış olan her değişiklik otomatik olarak çevrimiçi albümlerinizde de güncelleniyor ve görülüyor. Bu değişiklikler Picasa’yla yapılan basit düzenlemeleri, albümden silinen, albüme eklenen dosyaları ya da imajların başlıklarında, etiketlerinde ya da geotag’lerinde yapılmış olan değişiklikleri
kapsayabiliyor.

Web albümünüzü yerel albümünüzle senkronize etmek için yapmanız gereken sadece albümün sağ üst köşesinde bulunan “Sync to Web” butonuna tıklamak. Photo Viewer Picasa 3, “Photo Viewer” adında basit, Picasa’yı açmaksızın yeterli sayıda işlev seçeneğine ulaşmayı olanaklı kılan dâhili bir imaj görüntüleyiciyle birlikte geliyor. Bu görüntüleyici sayesinde hemen her çeşit uzantıya sahip imaj dosyasını görüntüleyebiliyorsunuz. Görüntüleyicinin en alt kısmında, üzerinde hoş bir dizilimle yerleştirilmiş yakınlaştırma ve döndürme butonları bulunan kullanışlı bir araç çubuğu yer almakta. Klasördeki tüm imajlar da bir film şeridi halinde görüntüleniyor. Ok butonlarını kullanarak bu imajlar arasında gezinebiliyorsunuz. “Play” butonuna tıklayarak bu imajlar için hemen bir slayt gösterisi başlatabilirsiniz. Bununla birlikte favori imajlarınızı “yıldız”la işaretleme olanağına sahipsiniz; böylelikle yalnızca favori imajlarınızı Web’e aktarmak istediğiniz anlarda bu işlevden yararlanabileceksiniz. Herhangi bir imaj üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız doğrudan Picasa’nın düzenleme penceresiniaçabilir ve “Edit in Picasa” butonuna tıklayarak Picasa’nın kapsamlı düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, “Quick Upload” özelliğini kullanarak bir imajı doğrudan Web albümünüze aktarabilirsiniz; bu dosya Picasa kutunuza (Drop box)aktarılmış olacak.

Görüntüleyici sayesinde ayrıca görüntü dosyalarınızdan baskı alabilecek, bu dosyaları e-postalayabilecek ve Blogger sayfanıza aktarabileceksiniz. Diğer yandan, eğer “Ben mevcut imaj görüntüleyicimden memnunum,” diyorsanız Photo Viewer’ı istediğiniz an devreden çıkarabilirsiniz.

Diğer Yeni Özellikler Web albümü senkronizasyonu ve Photo Viewer’ın dışında Picasa 3 size daha başka pek çok yenilikçi özellik vaat ediyor. Bu özelliklerden bir tanesi “Retouch” aracı. Bu araç imajlarınızdaki istenmeyen lekeleri ve hataları ortadan kaldırmanızı sağlıyor; ayrıca eski taranmış resimleri yenileştirme, su lekeleri ve çizikleri yok etme gibi konularda da oldukça etkili. Picasa’nın içinde bulunan “film yapıcı” sayesinde resimlerinizi ve videolarınızı tek bir film içinde birleştirebiliyorsunuz. Videonuza biraz renk katmak için resimlerinize geçişler ve efektler ekleyin. Videonuzun arka planına bir müzik dosyası ekleyerek resimlerinizin nasıl hayat bulduğuna tanık olun. Filminizi tamamladığınızda onu doğrudan Youtube’a aktarmak ve tüm dünyayla paylaşmak için Picasa’yı kullanın. Metin ve filigran ekleme olanağıyla imajlarınızı daha da kişiselleştirebilir ve onları istenmeyen ya da yanlış kullanımlardan koruyabilirsiniz. Picasa 3 aynı zamanda imajlarınızın baskılarında, baskıya bir imaj başlığı eklemenizi de mümkün kılıyor. Başlığın baskının tam olarak neresine konacağını da belirleyebiliyorsunuz. “Upload Throttling (Aktarım Kısma)” özelliğiyle, görüntü dosyalarınızın web’e aktarımı sırasında Picasa’nın bant genişliğinizin belli bir kısmını kendi işlemleri için ayırmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu, resimleriniz aktarılırken internette sörf gibi başka aktiviteleri de gerçekleştirme rahatlığını beraberinde getiriyor. Aktarmanız gereken tek bir dosya mı var? Yeni bir albüm yaratmak yerine bu tek imajı saklaması için Drop Box’ı kullanın. Ayarlarını değiştirmek için artık web albümlerine erişmenize de gerek kalmayacak; bu değişiklikleri Picasa üzerinden kolayca yapabileceksiniz. Favori resimlerinizin baskılarını sipariş etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! Basılmasını istediğiniz resimleri seçin ve “Shop” butonuna tıklayın. Listeden ülkenizi ve sonra da satıcınızı seçin; artık hazırsınız!

Picasa size imajlarınızı yedekleme seçeneğini de sunuyor. Araçlar menüsünden “Backup Pictures (Resim Yedekle)” seçeneğini seçin ve daha sonra hangi albümlerin yedeklerini almak istediğinizi belirleyin. Picasa aynı dosyanın yedeğini iki kez almaya çalışmanızı engelleyen bir “backup seti” oluşturacaktır. Ayrıca size yedeğinizin büyüklüğünü ve CD ya da DVD gibi önerilen yedekleme medyalarını da gösterecektir. “Make a Poster” seçeneğiyle resimlerinizin devasa posterlerini yapın. Sadece imajı seçin ve istediğiniz poster ve baskı kâğıdı boyutlarını belirleyin. Eğer posterin boyutları kâğıttan büyükse posteriniz otomatik olarak daha sonra birleştirilerek tek bir poster oluşturması sağlanacak parçalar halinde basılacaktır. Picasa’nın özellikleri anlatmakla bitmeyecekmiş gibi görünüyor. O halde neyi bekliyorsunuz? Hemen Picasa 3’ü edinin ve fotoğraflarınıza onları daha önce hiç görmediğiniz şekilde bakın

Cevap bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Altkısım