WordPress için Jetpack nedir?

Her wordPress sitesinde bulunması gereken wordpress.com tarafından hazırlanmış çok kullanışlı bir eklenti paketidir. Tek panel üzerinden sitenize çok kullanışlı özellikler kazandırabilirsiniz. Benim en sevdiğim özellikler arasında yayınladığınız yazıları otomatik olarak sosyal ortamlarda da paylaşması, basitçe site istatistiklerini göstermesi, birkaç saniye içinde sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmek gibi özellikler sıralanabilir. Tabi bu uygulamadan bunlardan çok daha fazlası var.

jetpack-1

Peki bu uygulama nasıl kurulur? Web sitenizin yönetim ekranında eklentilerden Yeni Ekle sekmesine tıklayın arama çubuğuna Jetpack yazın ve arayın, veya bu adresten indirin. Uygulamayı kurduktan sonra ayarlar için wordpress.com üzerinde bir hesabınız olmalı ve siteniz ile bu hesabın ilişkilendirilmesi gerekiyor. Eğer wordpress.com hesabınız yoksa buradan yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu hesap ile uygulamanızı birbirine bağladıktan sonra Jetpack üzerindeki uygulamaları kurup, diğer ayarları yapabilirsiniz. Gelelim bu bölümlerin ne işe yaradığına ve neler olduğuna.

jetpack-2

Duyuru: bu bölümde sosyal medya hesaplarınız ile sitenizi ilişkilendirip yazılarınızı yazıp yayınladığınızda nerelerde görüneceğini ayarlarsınız.

Bildirimler: Sitenizi sürekli kontrol eder bildirimleri gösterir.

WordPress İstatistikleri: Sitenizin ziyareti ve kullanımı ile ilgili detayları bu bölümü ayarladıktan sonra Jatpack menüsü altında bulunan İstatistikler sekmesinden görebilirsiniz.

Site Altkısım