Neden WordPress?

20 yılı aşkın süredir web yapıyorum. 20 yıl önce içerik yönetim sistemleri (CMS) bu kadar gelişmemişti ve özel tasarım yaparak, özel olarak site kodluyorduk. O zamanlar fazla web sitesi de yoktu ve web sitesi sahibi olmak önemli ve pahalı bir uğraştı. O sıralarda da geleceği gören pek çok şirket ajans ve topluluklar içerik yönetim sistemleri üretip önümüze sunuyorlardı. Web için kodlama yapmayın bunu kullanın diyerek. İçerik yönetim sistemlerin sorunu bizi özgür bırakmamaları özgün tasarımları uygulama sıkıntısı yaşatmalarıydı. Birde sonuçta web sitenizi bir sisteme bağlıyorsunuz ve o sistemin ömrü, size olan desteği ne kadar sürdürebileceği çok önemliydi.

Özel yazılım web sitelerinde de durum çok farklı değil. Ben şahsen 3 yıl önce yaptığım bir web sitesine yeniden müdahale edemiyorum. Yazılım değişiyor, kodlar değişiyor, benim bilgim değişiyor vb pek çok etken var. Durum böyle olunca bu sitelerinde sürdürülebilirliğinde sorun oluşmaya başlıyor. Bir de özel yazılım web sitesinin en büyük sorunu, işin arkasında gerçekten güvenebileceğiniz bir kurum ajans yoksa, işiniz kişilerin elindeyse durum daha da zorlaşıyor. En çok duyduğum şikayet web sitesini yaptırdığımız kişiye ulaşamıyorum oluyor. Bu yüzden istikrarlı çalışan, dinamik, gelişime ayak uyduran kişi ve kurumları dinlemenizde fayda var.

Neden WordPress Yapıyoruz?

Nerdeyse son 10 yıldır wordpress ile site yapıyorum. Öncelikle wordpress’in açık kaynak ve sürekli güncellenen bir alt yapısı olmasından bahsetmeyeceğim. Bunlar zaten bilinen önemli özellikleri. WordPress’in bana göre en büyük artısı, yaptığımız web sitelerinin arama motorlarındaki performansı. Sonrasında aradığım her özelliği eklenti olarak bulabiliyor olmam. Tabi tüm bunlardan daha önemlisi sürdürülebilir olmasıdır. Yani web sitesini yaptırdığınız kişilere bağımlı değilsiniz. İçeriğinizi kendiniz yönetebilir, biraz içerik yönetimi eğitimi alarak (youtube vb. platformlarda çok fazla içerik var). Kendi kendinize kurumsal bir web sitesini oluşturmanız belki çok kolay değildir. Ancak sonrasında yönetimi kolaydır.

WordPress ücretsiz açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynak olması güvenlik açısından sizi endişelendirmesin. Tecrübeli bir uzman yönetiminde bir çalışma yapılırsa güvenlik sorunu yaşamazsınız.

İyi bir web sitesi yaptırmak istediğinizde wordpress de olsa kullanılan tasarımlar eklentiler ücretlidir. Her şeyden öte yazılımı kurmak ile web sitesi bitmez. Bunun içeriğinin hazırlanması, tasarımına karar verip bunun uygulanması, ihtiyaçlara göre uygun eklentilere karar verilip bunların satın alınması, sitenin yapımı sonrası arama motoru optimizasyonları vs. bilgi ve deneyimlerimizi katmamız ile birlikte 3-4 haftalık uzun bir süreçtir.

İyi bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Aklınıza takılan soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

 

 

Site Altkısım