Twitter’de nitelikli takipci kazanmanın 14 kuralı

Kaliteli ve nitelikli Follower sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki 14 kurala dikkat etmelisiniz:

1. İlginç olun: Twitter’da popüler olmanın anahtarı, insanların okumak ve Retweet (yönlendirme) ya da Reply (cevap verme) etmek isteyecekleri mesaj yazmakta gizlidir. İlginç mesajlar yazdığınız sürece insanlar sizin mesajlarınızı alabilmek için sizi takip edecektir.

2. İletişime ve sohbete açık olun: Sizi takip etseler de etmeseler de, insanlarla iletişime geçin. Bu herkesin hoşuna gider. Üstelik muhtemel Follower’lar sizin iletişime açık olduğunuzu da görmüş olur ve sizi takip etmeye başlarlar.

3. Önemli ve etkili insanları takip edin: Eğer birini takip etmeye başlıyorsanız, o kişinin de sizi takip etme olasılığı yüksektir, bu sebeple takip edeceğiniz (Following) insanları özenle seçin. Bu ilişkiyi başlatmanın ilk adımıdır, daha sonrasında Follower sayınız da artacaktır.

4. @ Mesajlarına cevap verin: @ mesajları buradaki yazımızda da bahsettiğimiz gibi “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” şeklinde başlayan, tüm genele atılan ancak size hitaben yazılan mesajlardır. Bu mesajlar sadece arkadaşça bir selamlama, bir soru ya da bir yorum olabilir. İletişime açık olduğunuzu göstermek için, size hitaben yazılan @ mesajlarına cevap vermenizi öneririm. Kendiniz ile ilgili yazılan @ mesajlarını görmek için Twitter web sitesinde sağ menüdeki “Home”un hemen altında “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” linkine tıklamanız yeterli. Bu mesajların üstüne gelerek, size hitaben yazılmış mesajlara cevap da verebilirsiniz.

5. Retweet edilmeye uygun mesaj yazın: Retweet Twitter’ın en etkili iletişim aracıdır. Yazdığınız mesajlar ne kadar çok Retweet edilirse Follower sayınız da mutlaka artacaktır. Mesajlarınızın Retweet edilmesini istiyorsanız, ilginç, değerli, insanların okumak ve paylaşmak isteyeceği içerikler yazmalısınız. Ayrıca mesajlarınızı yazarken 140 karakter sınırınızın tamamını kullanmayın. Örneğin mesajınızı en fazla 125 karakter kullanarak yazarsanız, insanların sizi Retweet etme imkanı kolaylaşmış olur. Çünkü mesajınızı Retweet eden kişinin kendi kullanıcı adı da sizin yazdığınız mesaja ekleneceği için, insanların kullanıcı adları için de yer bırakmanız gerekir.

6. Retweet edin: Aynı zamanda sizin takip ettiğiniz kişilerin ilginç, değerli mesajlarını siz de Retweet edin. Eğer neleri Retweet etmek gerekir diye merak ediyorsanız, size bir kaç öneri:

– Haberler; özellikle son dakika gelişmeleri
– Uyarılar; örneğin spamler, virüsler vb.
– Ödül, hediye ve yarışma duyuruları
– İp ucu, püf noktaları ve öneriler; örneğin ne nasıl yapılır, ilgili video ve yazılar

Retweet ile ilgili önemli ip uçları:

Eğer bir mesajı Retweet etmek istediğinizde, 140 karakter sınırını aşıyorsanız, mesajı biraz değiştirebilir ya da kısaltabilirsiniz, problem olmaz.
Retweet ettiğiniz bir mesaja kendi yorumunuzu da ekleyebilirsiniz. Bunun için 2 yol var, örneğin kendi yorumunuz olan “Harika bir haber”i mesaja eklemek istiyorsunuz:
RT @…….. [harika bir haber]
Harika bir haber: RT @…………………

Eğer mesaj bir çok kişi tarafından üst üste Retweet edildiyse, mesajın içinde bir çok kullanıcı adı oluşur. Genelde mesajı yazan ilk kişinin adı hariç, diğerlerini silebilirsiniz.

7. Soru sorun: Twitter bir nevi bir soru makinasıdır. Twitter’ı interarktif bir şekilde kullanmak için sorular sorun ve en iyi cevapları tekrardan yayımlayın.

8. Sorulara cevap verin: Eğer cevabı biliyorsanız, siz de başkalarının sorduğu sorulara cevap verin. Bu şekilde insanların ilgi ve dikkatini kendi üzerinize çekmiş olursunuz. Örneğin motorsikletlere çok ilgi duyuyorsunuz ve bu konuda oldukça iyi bilgi sahibisiniz. Twitter’ın arama motorunda “Harley”, “Yamaha” gibi kelimeleri aratıp, cevabını bildiğiniz sorulara cevap vererek insanların dikkatini çekebilir ve Follower sayınızı da arttırabilirsiniz.

9. Gün içinde yeterli sayıda tweet yazın: Bir günde kaç Tweet yazılması gerektiğinin her kes tarafından kabul görmüş bir cevabı yoktur. Tüm Twitter kullanıcılarının günlük Tweet ortalaması 4,22′dir. Ancak popüler Twitter kullanıcılarını günde onlarca Tweet yazmaktadır. Dan Zarrella araştırma şirketi günde 22 Tweet’in optimal olduğunu belirtmektedir.

10. # Kullanın: # (Hashtag) ile Twitter’ın arama motorunda arama yaparak, belli konularda insanların neler yazdığını görebilirsiniz. Bu şekilde siz de çeşitli fikirler edinebilir, neler hakkında yazabileceğinizi gözlemlemiş olursunuz. Çok fazla sayıda Follower sahibi olmak için, nitelikli bir içeriğiniz olması çok önemlidir.

11. Follower‘larınızı tanıyın: Sizi takip etmeye başlayan kişiler ile ilgili Twitter’dan mail alırsınız. Sizi yeni takip etmeye başlayan kişilerin kim olduğuna mutlaka göz atın. Böylece siz de bu kişiyi takip etmek istiyor musunuz veya ona bir “merhaba” mesajı yazmak istiyor musunuz, daha rahat karar verebilirsiniz.

Sizi kimlerin Follow ettiğini ve sizin kimleri Follow ettiğinizin listesine erişmek için çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan en pratik olanlar aşağıdadır:

http://doesfollow.com/ sitesinde kullanıcı-1, kullanıcı-2′yi Follow ediyor mu şeklinde aramalar yapabilirsiniz. Cevap “nope” çıkarsa hayır, “yup” çıkarsa evet demektir.
http://friendorfollow.com/ sitesi benim en favori sitelerimden biridir. Burada aşağıdaki şekilde aramalar yapabilir, hatta bunları Excel listesine dökebilirsiniz. Twitter hesabınız ile ilgili detaylı gözlem ve analizler için muhteşem bir site.
Siz takip etmediğiniz halde, sizi kim takip ediyor (sitede “fans” menüsü altında)
Siz takip ettiğiniz halde, kim sizi takip etmiyor (sitede “following” menüsü altında)
Kimleri karşılıklı takip ediyorsunuz (sitede “friends” menüsü altında)

12. Following- takip ettiğiniz insanları değiştirin: Twitter’da takip ettiğiniz bir kişiyi sonsuza dek takip etmek zorunda değilsiniz. Takip ettiğiniz bir kişiyi takip etmeyi bıraktığınızda, o kişiye Twitter bir mesaj ya da mail göndermez. Yani bir kişiyi bir süreliğine takip edebilir, o kişinin Tweet’leri ile ilgili bir fikir sahibi olduktan sonra, farklı kişileri takip etmeyi deneyebilirsiniz. Böylece Twitter’da bir çok kişiden farklı şeyler öğrenmiş olursunuz.. Topladığınız deneyim ve bilgiler ile de kendi hesabınızı en iyi şekilde yönetebilir, iyi bir Twitter hesabı sahibi olur ve Follower sayınızı arttırabilirsiniz.

13. Otomatik DM-Mesajı (Direct Messages) göndermeyin: Spam mesaj havası yarattığı için, otomatik olarak standart mesaj hazırlayıp, bunu sizi takip eden herkese göndermeyin. DM-Direct Mesajın mantığı kişiye özel yani kişisel olmasıdır. Standart mesaj insanları rahatsız edecek, bir kısmının da sizi takip etmesini engelleyecektir.

14. Spam mesaj göndermeyin: Eğer Spam mesaj gönderirseniz insanlar sizi takip etmez. Follower sayınızı arttırmak için bu tarz mesajlardan uzak durun. Önemli olan az sayıda da olsa kaliteli, nitelikli insanın sizi takip etmesidir.

Cevap bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Altkısım