Web’in sonu mu geliyor?

Web’in yaratıcısı olarak tanımlanan Tim Berners-Lee, Scientific American dergisine yazdığı makalede internetin geleceğine dair ilginç tespitlerde bulundu.

Tim Berners-Lee, makalesinde Apple ve Facebook’un internet için ciddi bir tehdit oluşturduğuna değindi. Berners-Lee, pek çok başarılı gözde teknoloji şirketinin webi parçalanmış bir dizi adacıklara dönüştürme tehlikesine sürüklediğini belirtti.

Berners-Lee makalede kitlelerin vazgeçilmezi Facebook gibi büyük sosyal ağların paylaşım yoluyla webden elde edilen bilgiye erişimi kolaylaştırdığı, kablosuz internet sağlayıcıların anlaşma yapmadıkları sitelerin trafiğini yavaşlatmaya meyilli olduğu gibi düşüncelerini de dile getirdi.

Yazar makalede demokratik ya da anti demokratik hükümetlerin web üzerinden vatandaşların çevrimiçi alışkanlıklarını izlediğini ve bu durumun insan haklarına aykırı olduğuna değindi.

Yazıda özellikle sosyal ağ şirketlerinin üyelerine kendi verilerini kontrol etme olanağı sağlamadığı belirtilirken, büyük sosyal ağların bir çeşit tekel durumuna geleceği vurgulandı.

Kaynak: btnet.com.tr

Cevap bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Altkısım